Programa

2020ko urriaren 22a, osteguna
UPV/EHUko Arabako, Bizkaiko eta Gipuzkoako Campusak
Ikasleen Biltzarraren hirugarren edizio hau UPV/EHUko hiru campusetan egingo da eta, gainera, Blackboard Collaborate-ren bidez zuzenean emango da.
Izena eman duzuenek lau egoitzetara konektatzeko aukera izango duzue eta zuen jakin-nahien arabera haien artean aldatu ahal izango duzue.
Izena eman duten pertsonentzako biltzarreko sarbidea: https://egelapi.ehu.eus/course/view.php?id=1525

Arabako Campusa

Vitoria-Gasteizko Ingeniaritza Eskola - Ekitaldi Aretoa

Ordua Gaia Pertsona GrAL
9:00 Hasiera: Mirari Ayerbe, Hezkuntzarako Laguntza Zerbitzuko Zuzendaria (SAE-HELAZ)
Moderatzaileak: Xabier Basogain Olabe eta Aiala Salvador Martinez
9:10 Pertsonak

Miriam Albeniz Abaigar

Desarrollo de un protocolo de actuación para la asistencia a pacientes con discapacidad visual en la farmacia comunitaria 

9:20 Pertsonak

Jon Xabier Basogain Urrutia

Eskola-Inplikazioa eta Eskola-Kultura: Bermeoko Eleizalde Ikastola

9:30 Pertsonak

Diego Martín Retuerto

Conductas disruptivas de los y las estudiantes de primaria en educación física

9:40

Planeta

Maialen Matxain Imaz

Industria farmazeutikoak ingurumean duen inpaktua murrizteko estrategiak

9:50 Oparotasuna

Garazi Ocerin Urquijo

Accesibilidad en la publicidad audiovisual: el caso de los spots televisivos en España

10:00 Oparotasuna

Kristina Martin Suarez

Nanokosmetika: azalaren zaintzarako nanoteknologian oinarritutako formulazioen gaur egungo egoera eta etorkizuneko erronkak

10:10 Oparotasuna

Iñigo Salazar Beitia

Sodio-oinarriko elektrodo batean itzulezintasunaren hobekuntza metodo fisikoen bidez sodio-ioneko baterietarako

10:20 Planeta

Imanol Aguinaco Anuncibay

Aldaketa klimatikoari aurre egiteko etorkizuneko elikadura jasangarria: Intsektuak.

10:30 Bakea eta aliantzak

Idoia Mendaza Martínez

La industria militar en el País Vasco

10:40 Bakea eta aliantzak

Miguel Fernández Montaña

Los conflictos entre socios en los procesos de emprendimiento: una mirada colaborativa

10:50 Atsedenaldia
11:10 Pertsonak

Lorea Larrea Basterra

Matematikan eta problemetan oinarritutako ikaskuntza errefuxiatuen gaia lantzeko lehen hezkuntzan

11:20 Pertsonak

Sara Aguilar Aceña

Accesibilidad e inclusión en el museo. El caso práctico del museo Artium.

11:30 Pertsonak

Miren Jimenez Muñoz

Eskolako haurretan lekaleak sustatzeko programa baten diseinua

11:40 Pertsonak

Nerea Corres Álvarez

Gimnasia para todos y todas

11:50 Pertsonak

Elena Muñoz Pérez

The potential of the MSC-derived secretome for the treatment of inflammatory diseases

12:00 Planeta

Imanol Aguinaco Anuncibay

Aldaketa klimatikoari aurre egiteko etorkizuneko elikadura jasangarria: Intsektuak.

 

Bizkaiko Campusa

Areto Nagusia

Ordua Gaia Pertsona GrAL
9:00 Hasiera: Estibaliz Saez de Camara, Iraunkortasunaren arloko Zuzendaria
Moderatzaileak: Oskar Gonzalez Mendia, David Merino Saez, Eva Epelde Bejerano eta Esther Acha Peña
9:10 Oparotasuna

Jon Setien Fernandez

Mkrosare elektriko adimendun baten diseinua Leioako campusean

9:20 Planeta

Paula Alvarez Aguado

Diseño de un Nuevo Sistema de Recogida de Residuos en el Municipio de Bilbao para alargar la vida útil del Vertedero de Artigas

9:30 Planeta

Onintze Parra Ipiña

Ajuste de los parámetros del modelo integral de una biojardinera con trampa de grasas bioactiva

9:40 Oparotasuna

Enara Iglesias Giménez

La fiscalidad ambiental en España. Examen de la extrafiscalidad medioambiental en el Impuesto sobre Grandes Establecimientos Comerciales

9:50 Planeta

Iratxe Edurne Díaz Saratxaga

Entre Sombras

10:00 Planeta

Maitane Urgoiti Rodriguez

Molibdeno kalkogenuroen sintesi eta karakterizazio elektrokimikoa Na-ioi baterietako elektrodo gisa erabiltzeko

10:10 Planeta

Ander Sanchez Aramendi

Analisis de las interconexiones en el mercado iberico de electricidad

10:20 Planeta

Elvis Vicente Torres Gomez

Diseño y análisis de un parque eólico offshore de 120 MW

10:30 Planeta

Ane Miren Franco López

PlastikE

10:40 Planeta

Olatz Aldecoa Iregui

Residuos domésticos y peligrosos en la escuela de ingeniería de vitoria-gasteiz: optimización de su gestión y acciones para su minimización

10:50 Atsedenaldia
11:10 Planeta

Francisco Javier Tre Martínez

Treatments for the reduction of enteric methane in sheep: a meta-analysis

11:20 Planeta

Marina Escribano

El efecto de la recesión económica de 2008 en la demanda residencial de agua de la CAPV

11:30 Planeta

Garazi Urrosolo paricio

Ekosistemen zerbitzuak Leioako campuseko gune berdeetan

11:40 Planeta

Nahikari García Méndez

Diseño de gráfica del entorno para una campaña de hábitos sostenibles

11:50 Oparotasuna

Mikel Jiménez Iruretagoyena

Gentrifikazio prozesuak: Bilboko kasua

12:00 Oparotasuna

Alba Gallo Anda

Hiriko hondakin-ueren araztegiaren diseinua eta dimentsionaketa Neilan, Burgos

12:10 Oparotasuna

Andrea Alario Fidalgo

Análisis de riesgos en una instalación de almacenamiento de sustancias corrosivas: HAZOP del tanque de sosa cáustica

12:20 Oparotasuna

Ion Cernin Clavero Jover

Robotization: Effects of the Adoption of Automated Production Systems in Spanish Manufacturing Firms

12:30 Oparotasuna

Naroa Antruejo Bilbao

BIEko II-I Eraikineko Luminaria Autokontsumorako Instalazio Fotovoltaikoaren Bidez Hornitzea: diseinua eta dimentsionamendua

12:40 Oparotasuna

Irene Arcelay Fernandez-Meras

Análisis y comparativa de los parámetros de operación de las turbinas de la planta undimotriz de mutriku en el periodo 2018-2019

12:50 Oparotasuna

Kevin Fernández Martínez

Trafiko intentsiatearen azterketa euskal autonomia erkidegoan eredu geoestatistikoa erabilita

13:00 Oparotasuna

Rubén Ibarrondo López

Quantum Genetic Algorithms (algoritmos genéticos cuánticos)

13:10 Oparotasuna

Xabier Torres Ugarte

El impacto del Big Data sobre la estrategia proactiva sostenible y el efecto de ésta sobre la responsabilidad social corporativa

13:20 Oparotasuna

Enara Iglesias Giménez

El efecto de la calidad del aire sobre la salud en la Unión Europea

13:30 Oparotasuna

Leyre San Sebastián Cosano

¿Afecta el etiquetado sostenible en las decisiones de compra de productos cosméticos y/o de higiene personal?

13:40 Oparotasuna

Noelia Minguez Gonzalez

La influencia de la cultura empresarial en el fraude ocupacional

 

Bizkaiko Campusa

Zientzia eta Teknologia Fakultatea - Paraninfo

Ordua Gaia Pertsona GrAL
9:00 Hasiera: Leire Imaz, Berdintasunerako Zuzendaria
Moderatzaileak: Ainhoa Saitua Iribar, Cristina Arriaga Sanz eta Israel Alonso Saez
9:10

Bakea eta aliantzak

Ane Santos Nebreda

La expansión de las iglesias evangélico-pentecostales en la Amazonía colombiana

9:20

Pertsonak

Sandra Braceras Ruiz

Las caras invisibles del sinhogarismo

9:30

Pertsonak

María Camarón Pacheco

Detección de estrategias educativas de empoderamiento de niñas en el aula de Educación Primaria en asignaturas STEM (CTIM).

9:40

Pertsonak

Jessica Mella Roldán

Delitos contra la Libertad e Indemnidad Sexual en Personas Menores de Edad desde una Perspectiva Psicosocial: El abuso y la explotación sexual infantil

9:50

Pertsonak

Silvia Alonso Altuzarra

Kinetic Sense

10:00

Pertsonak

Laiene Martín Liñares

Emakumea futbolean: Bilakaera historikoa eta gaur egungo egoera kirol elkarte batetan

10:10

Bakea eta aliantzak

Ane Sáenz Folgoso

Intervención Pedagógica para restablecer el derecho dirigido a las hijas e hijos de las mujeres víctimas de Violencia Basada en Género en Ibagué (Colombia)

10:20

Pertsonak

Óscar Oliván Escanero

Revista Confluencia Juvenil Surgiendo

10:30

Pertsonak

Maialen Olea Martinez

Las repercusiones psicosociales en el colectivo de la discapacidad auditiva.

10:40

Pertsonak

Gemma Iraurgui Leal

Efectividad del ejercicio físico en la funcionalidad motora de ancianos prefrágiles residentes en comunidad. Revisión sistemática y metanálisis

10:50 Atsedenaldia
11:10 Pertsonak

Itxaso Lorenzo Llona

Maskulinitateei eta gizon taldeei egindako hurbilpena Gizarte Langintza feministatik. Bizkaiko gizon-taldeen kasua aztertuta.

11:20 Pertsonak

Zaloa Lafuente Caño

Campañas de sensibilización contra la violencia machista: análisis y crítica. Propuesta de un código de prácticas feministas

11:30 Pertsonak

Paula Evelyn Aguilera Saldaña

Haur Hezkuntzako umeen egoera konfinamenduan

11:40 Pertsonak

Andoni Sánchez González

Nagusien bakardadea: Komunitateak zer egin dezake?

11:50 Pertsonak

Nahikari Pascual Claramonte

El Trabajo Social y las adopciones en Personas Gays

12:00 Pertsonak

Alazne Aja Portillo

Sentitzen zarena zara

12:10 Pertsonak

Oier Irazabal Urrutia

Systems to decrease gender bias in classifiers

12:20 Pertsonak

Cristina Angulo González

La gramática del lenguaje visual a través de la tipografía.

12:30 Pertsonak

Pablo Martínez Verano

Fármacos inhibidores de la bomba de protones y riesgo de fallo de la osteointegración de implantes dentales

 

Gipuzkoako Campusa

Carlos Santamaria Zentroa - Entzunaretoa

Ordua Gaia Pertsona GrAL
9:00 Hasiera: Antonio Casado, Unibertsitate Hedakuntzako Zuzendaria
Moderatzaileak: Pepe Rivadeneyra Sicilia, Izaro Basurko Lopez de Arenaza eta Igor Álvarez Echeverria
9:10 Bakea eta aliantzak

Jone Aldalur Gandiaga

Mapuche (lurreko jendea): jatorrizko indigenen identitate-eraldaketa

9:20 Bakea eta aliantzak

Juan Alberto Vich Álvarez

Entropía, extropía y medios

9:30 Planeta

Samantha G Jimenez Maiz

Analysis of the sustainable development goals (sdg) in a selected group of european countries

9:40 Pertsonak

María Camello Lecuona

REALIDADES INVISIBLES: MENORES, VULNERABILIDAD Y EXCLUSIÓN. Experiencias de refuerzo académico y social en el ámbito educativo

9:50 Pertsonak

Anne Fernandez Diez

Tindaketa naturala baliatuz azal sentikorreko erabiltzaileei zuzendutako zapien garapena.

10:00 Pertsonak

Oihane Argote Uria

Gorputz irudiaren pertzepzioa gainpisua eta obesitatea duten lehen hezkuntzako haurretan: Errebisio sistematikoa

10:10 Pertsonak

Ainara Inka Ossa Rissanen

(DES)ORDENAZ: generoaren eta desiraren inguruko esku-hartzea

10:20 Pertsonak

Garazi Otaegui Lasarte

Hezkidetzaren aldeko irakasleek haurren genero idenitateaz duten ikuspegia

10:30 Pertsonak

Lucía Iriarte Gómara

Programa MejorELA. Vive mejor la ELA.

10:40 Atsedenaldia
11:00 Pertsonak

Itsasne Olaia Diez Izagirre

Aldakako hausturaren ondorioz zentro soziosanitario bateko errehabilitazio egonaldian zehar pertsona adindu bat erortzeko arrisku faktoreen identifikazioa

11:10 Pertsonak

Paula da Silva

Menores en Situación de Desprotección de la Comunidad Autónoma del País Vasco y su Paso a la Mayoría

11:20 Pertsonak

Julen Arizmendi Zengotitabengoa

Skateboarding eta Ongizatea: Euskal Herria eta Argentina arteko hurbilketa kualitatibo bat

11:30 Planeta

Ander Morquecho Gamarra

Diseño de una compostadora para la autogestión de los residuos orgánicos de la Escuela de Ingeniería de Vitoria-Gasteiz y estudio para su fabricación mediante impresión 3D

11:40 Oparotasuna

Uxue Sánchez

Estudio del aislamiento térmico de la envolvente de la Escuela de Ingeniería de Vitoria Gasteiz

11:50 Oparotasuna

Carla Rial Saborido

Capitalismo, mercantilización del otro y escenarios sociales derivados

 

Sarien banaketa

2020ko urriaren 28a, asteazkena
UPV/EHUko Arabako, Bizkaiko eta Gipuzkoako Campusak

Sarien banaketa

Bilboko Ingenieritza Eskola - Areto Nagusia II-I

12:00-13:00 Sarien banaketa “Mundua eraldatzeko GrAL hoberenei”: Pertsonen ardatzaren 1. eta 2. sariak, planeta aradatzaren 1. eta 2. sariak, pparotasuna ardatzaren 1. eta 2. sariak, bakea-aliantzak ardatzaren 1. eta 2. sariak eta COVID-19 osteko sari berezia.