CBL 2017/18: lehen edizioa

Deialdia

Campus Bizia Lab deialdiaren bitartez lan taldeak osatu nahi dira IIP, AZP eta GrAL edo MALak garatzeko moduan dauden gradu edo graduondoko ikasleen artean. Unibertsitate bertako erronka baten inguruan proiektuak garatuko dituzte era transdisziplinarrean eta iraunkortasunarekin lotuta daudela erronka horiek. Lan taldea irakasle batek koordinatuko du. Proiektu hauen iraupena 2017ko urrian hasi eta 2018ko urriak 30ean bukatuko da.

Erronkak / ekintzak

2017/18 ikasturteko erronkak "Iraunkortasunerako hezkuntza" IIPen mintegiaren bigarren jardunaldian zehaztu ziren esku hartzea bultzatuta. Mintegia 2017ko ekainaren 23an izan zen, Bizkaia Aretoan:

  •  1. ERRONKA. ENERGIA TRANTSIZIOA. Energia kontsumoa minimizatzeko eta besteak beste energia berriztagarriak sustatzeko ekintzak.
  • 2. ERRONKA. EKONOMIA ZIRKULARRA. Honako hauek sustatzeko ekintzak: baliabide naturalak modu arduratsuan erabiltzea, hondakinak berrerabiltzea, birziklatzea eta beste modu batera balorizatzea eta kudeatzea, modu arduratsuan erostea eta iraunkorrak ez diren kontsumo ohiturak aldatzea, besteak beste.
  • 3. ERRONKA. HIRI BARATZEAK CAMPUSETAN. Unibertsitate baratzeak sortzeko eta erabiltzeko ekintzak, iraunkortasunera bideratutako aldaketak egiteko hezkuntza prozesuetarako hezkuntza baliabide eta ikaskuntza ingurune gisa.
  • 4. ERRONKA. CAMPUSETAKO MUGIKORTASUNA ETA HIRI PLANGINTZA. Honako hauek sustatzeko ekintzak: garraio publikoa edo karbonorik gabekoa (bizikleta) erabiltzea, espazioa hobeto banatzea, campusetako jarduerak modu orekatuan banatzea eta campusetako bizi kalitatea areagotzen laguntzea, besteak beste.
  • 5. ERRONKA. UNIBERTSITATE OSASUNGARRIA. Elikadura eta bizi ohitura osasungarria sustatzeko, elikadura burujabetza eta segurtasuna babesteko eta ingurune osasungarriak eta laneko giro lagungarriak sortzeko ekintzak.
  • 6. ERRONKA. UNIBERTSITATE KULTURA ETA KOMUNITATE IRAUNKORRA. Honako hauek sustatzeko ekintzak: unibertsitateko kideek iraunkortasunaren pertzepzioari buruzko ezagutzan aurrera egitea, ingurumen arloko boluntariotza bultzatzea eta horren aplikazioak aztertzea, eta kultura iraunkortasunaren bideratzaile eta identitatearen parte gisa ustiatzea (kultur ondarea eta kultura sortzailea).
  • 7. ERRONKA. ERALDAKETARAKO HEZKUNTZA. Honako hauek sustatzeko ekintzak: herritar kritiko, arduratsu eta konprometituak sorraraztea eta elkartasuna eta aniztasuna, inklusioa, genero berdintasuna eta kulturartekotasuna bultzatzea gaur egungo errealitatea eraldatzeko.
  • 8. ERRONKA. BESTE ERRONKA BATZUK

Prozesua

1. Proiektuen barne aurkezpena eta sinergiak bilatzea Campusen barruan eta beraien artean, Hasiera Mintegian (2017ko azaroa).

2. Campus Bizia Lab Proiektuak kudeatzeko metodologia zehaztea, proiektuetako xedeetako baterako birzehazteari eta eragile ezberdinetako partaidetzaren dinamizazioari dagokienez.

3. Campus bakoitzean egin beharreko lanen egutegia eta iragankortzea zehaztea, partaide guztien baldintzak bete daitezen.

4. MOODLE plataforma eta campuseko taldetako (Bizkaia, Gipuzkoa eta Araba) konfigurazioa abiaraztea.

5. Lankidetza lana campuseko talde, Langileen Gerentetza, Campuseko eta Zerbitzuetako Langileen Gerenteordetzen artean:

  • GrAL/MALtik ebatzi nahi den erronka bakoitza definitzea eta zertzea
  • Etika eta jarduketa protokoloak zehaztea eta sinatzea, partaideen artean
  • GrAL/MALen garapena, IIP tutorearekin batera
  • Proiektuaren baterako jarraipena
  • Emaitzen ebaluazioa eta hedatzea

6. Heziketa prozesua diseinatzea eta abiaraztea, ikasleekin batera: 

  • Baterako heziketako hasiera jardunaldia
  • Campus barruan elkarri eragitea
  • Jarraipena eta tutorizazioa
  •  Lanez azken aurkezpena (amaiera kongresua)

7. Hedabidetan hedatzea eta komunikazioak aurkeztea arlo profesional eta zientifikotan.

8. Emaitzen azken ebaluazioa eta laguntza materialen argitaratzea (etika protokoloa, aholkularitza eta jarraipen gidaliburua, GrAL eta MALak ebaluatzeko irizpideak (iraunkortasunari dagokionez).

Parte-hartzaileak

Talde bideratzailea

Parte-hartzaileak Arlo Instituzionala posta-e Campusa
Aitxiber Zallo Iraunkortasunaren arloko teknikaria aitxiber.zallo@ehu.eus UPV/EHU
Estíbaliz Sáez de Cámara Iraunkortasunaren arloko zuzendaria estibaliz.saezdecamara@ehu.eus UPV/EHU
Idoia Fernández Berrikuntzaren, Gizarte Konpromisoaren eta Kulturgintzaren arloko errektoreordea idoia.fernandez@ehu.eus UPV/EHU
Gorka Gallastegui Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila gorkajavier.gallastegui@ehu.eus Araba
Oihana Barrutia Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila oihana.barrutia@ehu.eus Gipuzkoa
Gorka Bueno Teknologia Elektronikoa Saila gorka.bueno@ehu.eus Bizkaia
Gaizka Zulueta Gerentzia - Arkitektura eta Obrak zerbitzua gaizka.zulueta@ehu.eus Araba
Jordi Segalas Kanpoko aholkularia. Zientzia eta Teknologia Iraunkorrerako Ikerketa Institutua jordi.segalas@upc.edu Universitat Politècnica de Catalunya

Irakasleen eta administrazio langileen taldea

Parte-hartzaileak Arlo instituzionala posta-e Campusa
Aritz Ruiz Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila aritz.ruiz@ehu.eus Araba
Daniel Zuagagoitia Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila daniel.zuazagoitia@ehu.eus Araba
Jose Ramón Mauleón Soziologia II Saila j.mauleon@ehu.eus Araba
Arantza Rico Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila arantza.rico@ehu.eus Araba
Nekane Basabe Gizarte Psikologia eta Portaera Zientzien Metodologia Saila nekane.basabe@ehu.eus Araba
Urtzi Goiti Landareen Biologia eta Ekologia Saila urtzi.goiti@ehu.eus Araba
Miren Gotzone Redondo Hezkuntza eta Kirol Fakultatea mirengotzone.redondo@ehu.eus Araba
Jose Joaquin Alberto Gizarte Psikologia eta Portaera Zientzien Metodologia Saila jose.pizarro@ehu.eus Araba
Luis Eguiluz Geodinamikako Saila luis.eguiluz@ehu.eus Araba
Miren Josune Amurrio Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila josune.amurrio@ehu.eus Araba
Estibaliz Diaz-Tena Ingeniaritza Mekanikoa Saila estibaliz.diaz@ehu.eus Araba
Mª Dolores Encinas Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila loli.encinas@ehu.eus Araba
Zuriñe Gomez de Balugera Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila z.gomezdebalugera@ehu.eus Araba
Junkal Gutierrez Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila juncal.gutierrez@ehu.eus Araba
Naiara Rojo Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila naiara.rojo@ehu.eus Araba
Ramón José Barrio Kimika Analitikoa Saila r.barrio@ehu.eus Araba
Mª Aranzazu Goicolea Kimika Analitikoa Saila mariaaranzazu.goicolea@ehu.eus Araba
Alberto Gómez Kimika Analitikoa Saila a.gomez@ehu.eus Araba
Nora Unceta Kimika Analitikoa Saila nora.unceta@ehu.eus Araba
Asier Vallejo Kimika Analitikoa Saila asier.vallejo@ehu.eus Araba
Javier I. Beitia Kimika inorganikoa Saila javier.beitia@ehu.eus Araba
Alberto de Bergareche Kimika inorganikoa Saila alberto.debergareche@ehu.eus Araba
Mª Luz Fidalgo Kimika Inorganikoa Saila marialuz.fidalgo@ehu.eus Araba
Sonia Perez Kimika Inorganikoa Saila sonia.perez@ehu.eus Araba
Marta Arroyo Farmazia eta Elikagaien Zientzia Saila marta.arroyo@ehu.eus Araba
Nerea Telleria Farmazia eta Elikagaien Zientzia Saila nerea.telleria@ehu.eus Araba
Ana Mª Rocandio Farmazia eta Elikagaien Zientzia Saila anamaria.rocandio@ehu.eus Araba
Esther Rebato Genetika, Antropologia Fisikoa eta Animalien Fisiologia esther.rebato@ehu.eus Araba
Mª Dolores Basabe  Gizarte Psikologia eta Portaera Zientzien Metodologia nekane.basabe@ehu.eus Araba
Saioa Telletxea Gizarte Psikologia eta Portaera Zientzien Metodologia saioa.telletxea@ehu.eus Araba
Laura Ansotegui Neurozientziak Saila laura.ansotegui@ehu.eus Araba
Patricia Insúa Oinarrizko Psikologia Prozesuak eta haien Garapena Saila patricia.insua@ehu.eu Araba
Idoia Hernandez Gerentzia- Kontratazio zerbitzua idoia.hernandez@ehu.eus Araba
Marian Martínez de Pancorbo  Zoologia eta Animalia Zelulen Biologia  Saila marian.mdepancorbo@ehu.eus Araba
Ana Isabel Boyano Ingeniaritza Mekanikoa Saila  ana.boyano@ehu.eus Araba
Unai Fernandez Ingeniaritza Nuklearra eta Jariakinen Mekanika Saila unai.fernandez@ehu.eus Araba
Patxi García de Amézaga Ingeniaritza Mekanikoa Saila  patxi.garciadeamezaga@ehu.eus Araba
Joseba Ortiz de Villalba Ingeniaritza Mekanikoa Saila  josebamirena.ortizdevillalba@ehu.eus Araba
Jose Manuel López-Guede Sistemen Ingeniaritza eta Automatika Saila jm.lopez@ehu.eus Araba
Ekaitz Zulueta Sistemen Ingeniaritza eta Automatika Saila ekaitz.zulueta@ehu.eus Araba
Ortzi Akizu Adierazpen Grafikoa eta Ingeniaritzako Proiektuak Saila ortzi.akizu@ehu.eus Araba
Leire Torre Meatze eta Metalurgia Ingeniaritza eta Materialen Zientzia Saila leyre.torre@ehu.eus Araba
Estibaliz Perez Makina eta Motor Termikoak Saila estibaliz.perezi@ehu.eus Bizkaia
Maite de Blas Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila maite.deblas@ehu.eus Bizkaia
Iñaki Zuazo Adierazpen Grafikoa eta Ingeniaritzako Proiektuak Saila joseignacio@ehu.eus Bizkaia
Eduardo de la Torre Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila eduardo.delatorre@ehu.eus Bizkaia
Sonia Arrasate Kimika Organikoa ii Saila sonia.errasate@ehu.eus Bizkaia
Maria Merino Matematika Aplikatua eta Estatistika Saila maria.merino@ehu.eus Bizkaia
Humberto Gonzalez Kimika Organikoa ii Saila humberto.gonzalezdiaz@ehu.eus Bizkaia
Eneritz Anakabe Kimika Organikoa I Saila eneritz.anakabe@ehu.eus Bizkaia
Urtzi Akesolo Kimiko Organikoa II Saila urtzi.akesolo@ehu.eus Bizkaia
Sara Lopez Zientzia eta Teknologia Fakultateko teknikaria sara.lopez@ehu.eus Bizkaia
 Ibone Ametzaga Landareen Biologia eta Ekologia Saila ibone.ametzaga@ehu.eus Bizkaia
Miren Onaindia Landareen Biologia eta Ekologia Saila miren.onaindia@ehu.eus Bizkaia
Oihana Berasaluce Zientzia eta Teknologia Fakultateko teknikaria oihana.berasaluce@ehu.eus Bizkaia
Jose Domingo Villarroel Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila txomin.villarroel@ehu.eus Bizkaia
Jose Angel Lasa Eskultura Saila joseangel.lasa@ehu.eus Bizkaia
Mª Carmen Marin Eskultura Saila mariacarmen.marin@ehu.eus Bizkaia
Juan Francisco Ayastuy Gerentzia-Arkitektura eta obrak zerbitzua patxi.ayastuy@ehu.eus Bizkaia
Jose Maria Herrero Eskultura Saila josemaria.herrera@ehu.eus Bizkaia
Susana Jodra Irudigintza Saila mariasusana.jodra@ehu.eus Bizkaia
Jose Ramon Diez Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila joseramon.diez@ehu.eus Bizkaia
Unai Ortega Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila unai.ortega@ehu.eus Bizkaia
Araitz Uskola Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila araitz.uskola@ehu.eus Bizkaia
Arritokieta Ortuzar Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila arritxu.ortuzar@ehu.eus Bizkaia
Noemi Peña Finantza Ekonomia I Saila noemi.peña@ehu.eus Bizkaia
Izaskun Ipiñazar Finantza Ekonomia I Saila izaskun.ipinazar@ehu.eus Bizkaia
Mª Sonia García Finantza Ekonomia I Saila sonia.garcia@ehu.eus Bizkaia
J.Iñaki De la Peña Finantza Ekonomia I Saila jinaki.delapena@ehu.eus Bizkaia
Javier Corral Finantza Ekonomia I Saila javier.corral@ehu.eus Bizkaia
Rosa Arburua Didaktika eta Eskola Antolakuntza saila rosamaria.arburua@ehu.eus Bizkaia
Axun Iztueta Hezkuntza, Filosofia eta Antropologia Fakultatea mariaasuncion.iztueta@ehu.eus Bizkaia
Marta Barandiaran Ekonomia Aplikatua V Saila marta.barandiaran@ehu.eus Bizkaia
Marta Pérez Ekonomia eta Enpresa Fakultatea marta.perez@ehu.eus Bizkaia
Miren Barrenetxea Industria Ekonomia Saila miren.barrenetxea@ehu.eus Bizkaia
Antonio Cardona Finantza Ekonomia I Saila antonio.cardona@ehu.eus Bizkaia
Juan Jose Mijangos Industria Ekonomia Saila juanjo.mijangos@ehu.eus Bizkaia
Xabier Gonzalez Enpresen Antolakuntza Saila xabier.gonzalez@ehu.eus Bizkaia
L. Norberto Lopez de la Calle Ingeniaritza Mekanikoa Saila  norberto.lzlacalle@ehu.eus Bizkaia
Amaia Calleja Ingeniaritza Mekanikoa Saila  amaia.calleja@ehu.eus Bizkaia
Adrian Rodriguez Fabrikazio Aeronautiko Aurreratuko Zentroa adrian.rodriguez@ehu.eus Bizkaia
Octavio Manuel Pereira Ingeniaritza Mekanikoa Saila  octaviomanuel.pereira@ehu.eus Bizkaia
Haizea Gonzalez Ingeniaritza Mekanikoa Saila  haizea.gonzalez@ehu.eus Bizkaia
Javier Bilbao Matematika Aplikatua Saila javier.bilbao@ehu.eus Bizkaia
Eugenio Bravo Matematika Aplikatua Saila eugenio.bravo@ehu.eus Bizkaia
Olatz Garcia Matematika Aplikatua Saila olatz.garcia@ehu.eus Bizkaia
Concepción Varela Matematika Aplikatua Saila concepcion.varela@ehu.eus Bizkaia
Carolina Rebollar Matematika Aplikatua Saila carolina.rebollar@ehu.eus Bizkaia
Bixente Bodo Matematika Aplikatua Saileko teknikaria bixente.bodo@ehu.eus Bizkaia
Alberto López Itsasketa Zientzia eta Teknikak, Itsasontzi Makinak eta Itsasontzigintza Saila alberto.lopeza@ehu.eus Bizkaia
Gustavo Vargas Ingeniaritza Mekanikoa Saila  gustavo.vargas@ehu.eus Bizkaia
Nieves Lorenzo  Bilboko Ingeniaritza Eskolako Liburutegia nieves.lorenzo@ehu.eus Bizkaia
Victoria Ateca Finantza Ekonomia II Saila victoriamaria.ateca@ehu.eus Bizkaia
Beatriz Plaza Ekonomia Aplikatua V Saila beatriz.plaza@ehu.eus Bizkaia
Natxo Rodriguez Arte eta Tecnologia Saila natxo.rodriguez@ehu.eus Bizkaia
Javier Díez Arte Ederren Fakultateko teknikaria javier.diez@ehu.eus Bizkaia
Artizar Erauskin Ekonomia Aplikatua I Saila artitzar.erauskin@ehu.eus Gipuzkoa
Iker Etxano Ekonomia Aplikatua I Saila iker.etxano@ehu.eus Gipuzkoa
Unai Tamayo Finantza Ekonomia II Saila unai.tamayo@ehu.eus Gipuzkoa
Iñaki Barcena Politika eta Administrazio Zientzia Saila inaki.barcena@ehu.eus Gipuzkoa
Xabier Gainza Ekonomia Aplikatua i Saila inaki.barcena@ehu.eus Gipuzkoa
Unai Villalba Ekonomia Aplikatua i Saila unai.villalba@ehu.eus Gipuzkoa
Begoña Antón Ekonomia eta Enpresa Fakultateko administrazio-burua bego.anton@ehu.eus Gipuzkoa
Iñigo León Arkitektura Saila Inigo.leon@ehu.eus Gipuzkoa
Cristina Marieta Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila cristina.marieta@ehu.eus Gipuzkoa
Alaitz Zubizarreta Bilboko Ingeniaritza Eskolako teknikaria alaitz.zubizarreta@ehu.eus Gipuzkoa
Isaac Barrio Iraunkortasunaren arloko zuzendaritzaren teknikaria isaac.barrio@ehu.eus Gipuzkoa
Ana San Martin Gipuzkoako Campuseko gerentziaordea ana.sanmartin@ehu.eus Gipuzkoa
Itziar Gonzalez Adierazpen Grafikoa eta Ingeniaritzako Proiektuak Saila itziar.gonzalez@ehu.eus Gipuzkoa
Cristina Peña  Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila cristina.pr@ehu.eus Gipuzkoa
Lidia Caño Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila lidia.cano@ehu.eus Gipuzkoa
Enkarni Gomez Fisika Aplikatua I Saila enkarni.gomez@ehu.eus Gipuzkoa
Alex Mitxelena Arkitektura Saila alex.mitxelena@ehu.eus Gipuzkoa
Jose Maria Etxabe Matematikaren eta Zientzia Esperimentalen Didaktika Saila josemari.etxabeurbieta@ehu.eus Gipuzkoa
María González Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila maria.gonzalez@ehu.eus Gipuzkoa
Miren Mirari Antxustegi Ingeniaritza Kimikoa eta Ingurumenaren Ingeniaritza Saila mirari.antxustegi@ehu.eus Gipuzkoa
Alvaro Campos Makina eta motor termikoak Saila alvaro.campos@ehu.eus Gipuzkoa
Gabriel Ibarra Ingeniaritza Nuklearra eta Jariakinen Mekanika Saila gabriel.ibarra@ehu.eus Gipuzkoa
Alain Ulazia Ingeniaritza Nuklearra eta Jariakinen Mekanika Saila alain.ulazia@ehu.eus Gipuzkoa
Aitor Urresti Makina eta motor termikoak Saila aitor.urresti@ehu.eus Gipuzkoa
Gorka Quintana Gipuzkoako Ingeniaritza Eskolako teknikaria gorka.quintana@ehu.eus Gipuzkoa